Veleposlanici Belgije, Kanade, Švicarske, te zamjenik veleposlanika Rumunjske posjetili IV. gimnaziju

U okviru Mjeseca frankofonije, u četvrtak 19. ožujka 2015., našu školu  posjetili su veleposlanici četiriju frankofonih zemalja: veleposlanica Belgije, gospođa Nancy Rossignol, veleposlanica Kanade, gospođa Louise LaRocque, veleposlanik Švicarske, gospodin Stefan Estermann te zamjenik rumunjskog veleposlanika, gospodin Florian Antohi.

Nakon što su obišli školu, posjetili knjižnicu te pogledali izložbu o projektima našeg dvojezičnog hrvatsko-francuskog programa, veleposlanicu su se susreli s učenicima.

„Sastali smo se s vama, mladim frankofonim gimnazijalcima, kako bismo pokazali da se francuski jezik govori i izvan Francuske i tako osvijestili njegovu značaju prisutnost u cijelome svijetu“, kazala je na početku susreta kanadska veleposlanica, gospođa LaRocque.

Veleposlanici su razgovarali s učenicima o položaju i važnosti francuskoga jezika u njihovim zemljama te im ukratko prezentirali školski sustav u Kanadi, Belgiji, Švicarskoj i Rumunjskoj.

Iznimno živo i interaktivno tijekom ovog susreta bilo je kada su veleposlanici učenicima prezentirali kviz gdje su istaknuli pojedine riječi i izraze na francuskom jeziku koje su specifične i koriste se samo u njihovim zemljama.

U razgovoru s veleposlanicima naši učenici su se interesirali za školski sustav, maturu, upise na sveučilišta te mogućnosti dobivanja stipendija u Kanadi, Švicarskoj, Belgiji i Rumunjskoj.

Zanimale su ih i mogućnosti razmjena s učenicima u srednji školama. Veleposlanici su isticali program Erasmus + te ponudili pomoć pri pronalaženju škola partnera.

U srdačnom jednoipolsatnom susretu s učenicima dvojezičnog programa, ravnateljem i profesorima,  veleposlanici su naglasili ulogu frankofonije u današnjem svijetu te važnost i bogatstvo višejezičnosti.

Na kraju ovog ugodnog radnog i prijateljskog susreta veleposlanici su pohvalili jezično znanje naših učenika, kvalitetu pedagoških projekata na francuskome jeziku te im uručili zanimljive darove

Bio je ovo vrlo plodan i topao susret koji će nam dugo ostati u lijepom sjećanju.

Spomenka Šabić, prof.

fotografije možete pogledati u foto galeriji

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 23. 3. 2015.