Školski preventivni program

U okviru Školskog preventivnog programa, kontinuirano tijekom cijele školske godine, provodi se niz aktivnosti namijenjenih učenicima svih razreda s ciljem unapređenja zdravstvenih navika i brige o mentalnom zdravlju te preveniranja rizičnih oblika ponašanja kod mladih.

Dio aktivnosti se ostvaruje unutar četiri modula Nastavnog plana i programa Zdravstvenog odgoja: Živjeti zdravo, Prevencija ovisnosti, Prevencija nasilničkog ponašanja i Spolno/rodna ravnopravnost i odgovorno spolno ponašanje.

U suradnji sa stručnim timom školske medicine redovito se provode predavanja šk. liječnice za učenike prvih i  drugih razreda s temama „Zaštite reproduktivnog zdravlja“. Za roditelje učenika prvih razreda šk. liječnica održava predavanja na temu „Adolescencija“, a za roditelje učenika drugih razreda „Prevencija ovisnosti“.

Već niz godina, u  suradnji s djelatnicima Odjela za prevenciju  Ministarstva unutrašnjih poslova provodi se program prevencije zlouporabe sredstava ovisnosti „Ne, zato jer ne“,  i program prevencije konzumacije alkohola „Sigurno u prometu“ za učenike prvih razreda.

Tijekom šk. god 2016./17. ostvarena je uspješna suradnja sa stručnjacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. A. Štampar“ provedbom edukacije „Jačanja kompetencija nastavnika u radu s mladima“ za nastavnike kroz predavanje „Mladi i ovisničko ponašanje“  i radionice   na temu asertivnosti i načina nošenja sa stresnim situacijama.

„Mjesec borbe protiv ovisnosti“  razdoblju 15.11.- 15. 12. se obilježava izložbama učenika u knjižnici škole i sudjelovanjem učenika na Natječaju „Škola bez droge- grad bez droge“

U cilju prevencije školskog neuspjeha i jačanja strategija učenja,  za učenike prvih razreda školska psihologinja provodi radionice pod nazivom „Kako uspješnije učiti?“, a  tijekom šk. godine 2016./17. u suradnji s udrugom Fokus, učenici trećih i četvrtih razreda su sudjelovali u projektu „Mala škola  pametnog učenja“.

Vlasta Lukačević, prof.

« Ožujak 2024 »