STAZE SJEĆANJA

PUTOVANJE U NORMANDIJU U FRANCUSKU (27. VELJAČE – 7. OŽUJKA 2015.)

POVIJESNO-PEDAGOŠKI PROJEKT NA FRANCUSKOM "STAZE SJEĆANJA"

Šesnaest učenika našeg dvojezičnog hrvatsko-francuskog programa, zajedno s profesoricama Spomenkom Šabić i Julijom Pantić od 27. veljače do 7. ožujka 2015. godine putuju u Coutances u Normandiju na povijesnu konferenciju 5. Tjedan sjećanja.

Tijekom ove konferencije na kojoj će se okupiti brojni povjesničari, sveučilišni profesori, najviši predstavnici francuskog ministarstva obrazovanja, novinari, umjetnici  te bivši ratni stradalnici i logoraši, naši učenici će na francuskome jeziku prezentirati temu Goli otok – koncentracijski logor u komunističkoj Jugoslaviji.

Osim naših učenika, na konferenciju će sudjelovati i gimnazijalci iz Francuske, Njemačke, Češke, Bosne i Hercegovine te Srbije.

Tijekom osmodnevnog boravka u Normandiji naši učenici će biti smješteni u obiteljima gimnazijalaca iz Francuske, a srijedu 4. ožujka provest će u obilasku plaža u Normandiji na kojima su se krajem Drugog svjetskog rata iskrcale savezničke snage te će obići veliki Memorijalni muzej u gradu Caenu. (Mémorial de la Paix).

U ovom projektu sudjeluju učenice 2. E. razreda: Emma Vručinić, Matea Trcović, Petra Vargić, Anamaria Vargić, Paola Brunović i Iskra Tess  Dautović; 3. E razreda: Vanja Bačun, Ines Ljubičić, Mia Bubanko, Martina Karašić, Svea Horvat, Pia Magdalena Ricov, Maja Predrijevac i Marta Rogošić, te učenice 4. E razreda, Marta Opačić i Petra Sarić.

Ovo je nastavak projekta Staze sjećanja u kojem od 2012. godine sudjelujemo zajedno s francuskom gimnazijom iz Coutancesa Charles François Lebrun te dvojezičnom češko-francuskom gimnazijom iz Praga Jan Neruda.

Ovaj projekt dvojezične francusko-hrvatske nastave vode profesorice dvojezičnog programa Julija Pantić i Spomenka Šabić, a potporu realizaciji ovogodišnje etape projekta su nam pružili Veleposlanstvo Republike Francuske i  Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport.

Našim učenicima želimo puno uspjeha na konferenciji te lijepo i nezaboravno putovanje u Normandiju!

Spomenka Šabić, prof.

Ovdje pogledajte program

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 25. 2. 2015.