PUTOVANJE U FRANCUSKU, U NORMANDIJU, U SKLOPU POVIJESNO-PEDAGOŠKOG PROJEKTA "STAZE SJEĆANJA"

Učenici IV. gimnazije koji uče francuski jezik od 8. do 15. veljače 2013. godine putuju u grad Coutances u Normandiji u Francuskoj na Konferenciju o masovnim  zločinima u XX. stoljeću,

u organizaciji Gimnazije Charles-François Lebrun i njihove udruge Les Sentiers de la Mémoire (Staze sjećanja). Naših 13 učenica, zajedno s profesoricama Julijom Pantić, profesoricom povijesti na francuskome jeziku i profesoricom Spomenkom Šabić, profesoricom francuskog i talijanskog jezika, u sklopu povijesne konferencije održati će prezentaciju i prikazati film o stradanjima u Vukovaru tijekom Domovinskoga rata. Film kojega su učenice prevele na francuski jezik, pripremila je profesorica povijesti Lidija Dumančić a prezentaciju učenice i profesorice Pantić i Šabić. Najveći posao u organizaciji samog putovanja obavila je naša profesorica likovne umjetnosti na francuskome jeziku, Petra Cukrov Ćurčija.

U ovom povijesno-pedagoškom projektu sudjeluju: Romana Cvjetković (2.d), Manda Rotter (2.d), Monika Filipovoć (2.e), Marta Opačić (2.e), Ana Laura Jurman (3.a), Margita Babić (3.a),  Ivana Badžek (3.e), Ena Belamarić (4.a), Matea Pranjić (4.b), Stefani Fruk (4.b), Dora Vuković (4.b), Iva Šušak (4.b) te Dorotea Martinec (4.e).

Učenici će biti smješteni u obiteljima francuskih učenika, pratiti će predavanja i događaje na Konferenciji, posjetiti nastavu u francuskoj školi te ići na organizirane izlete. Sve troškove smještaja, hrane, boravka i izleta snosi škola organizator. Od izleta planiran je posjet plažama gdje su se u Drugom svjetskom ratu iskrcale savezničke snage te gradu Caen.

Osim naših učenica, na Konferenciju dolazi grupa učenika Gimnazije Jan Neruda iz Praga.

Udruga Staze sjećanja postoji od 2005. godine i čine ju sadašnji i bivši učenici te profesori te škole, a ima za cilj istraživanje i prenošenje sjećanja o masovnim zločinima u XX. stoljeću kako bi se kod učenika potaknulo bolje razumijevanje sadašnjosti kroz promišljanje o prošlosti.

Do sada su u ovom projektu sudjelovale škole iz Njemačke, Mađarske i Češke, a naši učenici su prvi predstavnici Republike Hrvatske u ovom projektu.

U sklopu projekta Staze sjećanja, učenici Gimnazije Charles-François Lebrun iz Coutancesa u veljači 2014. godine posjetiti će Zagreb i našu školu.

Spomenka Šabić, prof.
Julija Pantić, prof.

Priloženi dokumenti:
flyer_semaine_memoire_2013____LOGOok.pdf (2.62 MB)

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 5. 2. 2013.

« Svibanj 2024 »