IZLET 3.A I 3.C U PARK PRIRODE PAPUK

Konačno smo nakon duge suše počeli organizirati izlete. Ali nije isto organizirati i realizirati. Sve je bilo spremno za drugu subotu u listopadu za 3.a i 3.c da krenu via Papuk, no vremenske prilike nam nisu išle na ruku. Zbog obilnih kiša smo izlet odgodili za tjedan dana te smo na put krenuli 16.10.2021. S učenicima u pratnji su bile razrednice Željka Polan i Marina Vrdoljak te Boris Štimac i Antonija Domjanović Svalina.  Još je bilo mračno kad smo se smjestili u bus. Izlazak sunca nismo vidjeli zbog magle. Naša destinacija je u srcu Slavonije. Svako mjesto u Slavoniji se diči da je srce Slavonije, ali mi ćemo se složiti da je taj dan to bio Park prirode Papuk čije su prirodne ljepote pod zaštitom UNESCO-a.

Svi smo učili o brdima u Slavoniji, međutim rijetki su posjetili njihove staze i vrhove. Došlo je vrijeme da istražimo prirodne ljepote hrvatskih krajeva. Od kud početi? Pa možda najbolje od šuma, točnije krošanja. To smo učinili krećući se od stabla do stabla u Adrenalinskom parku Duboka.

Svi smo prošli nižu i višu razinu. Držali smo se grčevito za užad, grede, roler, savjetovali i hrabrili jedni druge te pomagali u sigurnom odgurivanju. Krikovi i smijeh se orio šumom.

Potom smo poslušali interaktivno predavanje o davnoj prošlosti papučkog kraja u Kući Panonskog mora u mjestu Velika. Čuli smo puno novoga o nekadašnjem moru i fosilima te proučili putem ekrana floru i faunu iz prošlosti i sadašnjosti. Potom je trebalo stići do Jankovca, odredište od kud smo krenuli na šetnju edukativnom stazom grofa Jankovića.

Vožnja busom do tamo je bila puna uzbuđenja. Nije mala stvar voziti se busom unatrag da bismo propustili drugi veliki bus iz suprotnog smjera na makadamskoj šumskoj cesti koja ima provaliju s jedne strane. Sretno smo došli do planinarskog doma od kud smo pješačili do jezera, grofovog groba u spilji te do 30-metarskog slapa Skakavac.

Zasluženi odmor je bio na kraju: neki uz grah, neki uz čobanac, neki uz ćevape. Boravak na svježem zraku i tjelesna aktivnost definitivno otvaraju tek. Vožnja doma ipak nije bila za odmor. Rijetki su uspjeli spavati uz party atmosferu ekipe iz sredine busa. Hit za hitom i senzacionalne vokalne sposobnosti. Pjevalo se više srcem i jako zadovoljni smo stigli do škole. Jedva čekamo još izleta i druženja bez maski na licu.

Marina Vrdoljak, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 20. 10. 2021.

« Svibanj 2024 »