Učenička razmjena s Markgräfler Gymnasium Müllheim, SR Njemačka

Od 11. do 17. listopada 2023. dvanaestoro je učenika IV. gimnazije bilo domaćinima gostima iz Markgräfler Gymnasium Müllheim u pratnji nastavnica Nadine Grünhoff i Simone Wiesmann. Dugo očekivana međunarodna suradnja sa školom iz njemačkog govornog područja učenicima je omogućila ne samo susret s vršnjacima, upoznavanje njihove kulture i svakodnevice, nego i usavršavanje znanja njemačkoga jezika u autentičnim situacijama.

Naši su učenici goste  u pratnji nastavnica Maje Štimac, Ivane Valjak Ilić i nastavnika Sebastijana Zadravca dočekali na zagrebačkom Glavnom kolodvoru u srijedu, 11. listopada. Uputili su se kućama i smjestili se, te početak suradnje proslavili zajedničkom večerom.

Iduća dva dana učenici i nastavnice proveli su u razgledu Zagreba uz stručno vodstvo Petre Cukrov Čurćija, te pohađanjem nastave u IV. gimnaziji.

Učenici domaćini svojim su gostima pripremili vikend prepun različitih aktivnosti u kojima se moglo uživati u prirodnim i kulturnim ljepotama naše zemlje, ali i u spontanim zajedničkim druženjima. Osim priobalnih mjesta poput Opatije, Poreča, Zadra ili čak otoka Krka, neki su se za vikend uputili u Krapinu u Muzej krapinskih neandertalaca.

Pretposljednji dan razmjene proveli smo u Karlovcu, u razgledu slatkovodnog akvarija Aquatika i grada Karlovca.

Kratko, ali aktivnostima bogato vrijeme razmjene završilo je izradom projektnih zadataka u knjižnici Goethe Instituta u Zagrebu i oproštajnim ručkom.

Goste smo na dug put kući ispratili ondje gdje smo ih i dočekali- na Glavnom kolodvoru. U travnju se priča nastavlja. Osim brojnih znanja i iskustava, učenici su stekli i nova prijateljstva.

Detaljnije o nezaboravnih tjedan dana izvijestili su  na https://padlet.com/ivanavaljakilic/unser-austausch-in-zagreb-puxznrfyr2nzp3j2

Tekst: Ivana Valjak Ilić, prof.
Fotografije: Lora Juran, 3. e

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 25. 10. 2023.