Europski parlament mladih

U Zagrebu se od 11. do 14. listopada u sklopu Europskog parlamenta mladih Europskog parlamenta mladih Hrvatske održala radionica i zasjedanje mladih (srednjoškolaca i studenata) političkih nada, koji su u obliku odbora pokušali odgovoriti na pitanja o problemima Europske unije te Europe kao važnog geopolitičkog i diplomatskog kontinenta.

Iz naše Škole sudjelovali su: Carlo Kosijer (4.e) i Paula Barić (4.a) kao dio odbora za ljudska prava, Lucija Barišić (4.a) kao dio odbora za internacionalni market i zaštitu potrošača, Vanda Meić (4.a), Lea Mintas (4.a) i Arwen Zrinski (4.a) kao dio odbora za javno zdravlje, Dominik Sović i Marin Rogulja (IV. a) kao dio odbora za sigurnost i obranu te Mara Milanović (4.b) kao dio odbora za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane.

Domaćini događaja bili su I. tehnička škola Tesla (dio priprema za izlaganja solucija za tezu) te visoka škola za komunikacijski marketing Edward Bernays (dio finalne sjednice).

Ovo je bilo jedinstveno iskustvo iz mnogih razloga. Bilo je iscrpnog planiranja i pripremanja teme, političkog debatiranja, ali prvenstveno kvalitetnog timskog rada, zabavnih aktivnosti kao i gradnje timske atmosfere. Ljude koje sam upoznao su, u najmanju ruku, izrazito kvalitetne osobe s kojima sam se lako povezao i došao na istu valnu duljinu. Prije negoli sam došao, imao sam brigu o neprihvaćanju političkih pogleda, ali na kraju taj je faktor bio posve nebitan jer, iako sam osjetio i onu najmanju različitost u političkim pogledima, to opet nije bilo dovoljno da naruši odličnu radnu atmosferu punu briljantnih ideja. Naravno, za to je velikim dijelom zaslužna i naša mentorica Louisa, koja je u četiri dana od grupe potpunih stranaca načinila malu radnu zajednicu. Tema našeg odbora za ljudska prava bila je pitanje romske nacionalne manjine. Iako se radi o teškoj temi, jer ipak se radi o diskriminaciji jedne skupine ljudi, drago mi je da smo raspravljali o tome, a ne o nečemu o čemu se stalno govori, a ništa ne poduzima. O našoj se temi, globalno gledano, ne govori puno i poduzima se jako malo. Moja kolegica Paula i ja odlično smo se snašli u grupi te smo se i jako dobro sprijateljili sa svima, a vjerujem da je tako bilo i ostalim kolegama iz naše Škole. Priprema i konačna sjednica bila je odlično organizirana od strane mladih organizatora i Europskog parlamenta mladih u Hrvatskoj. Želio bih ponovno sudjelovati u nečemu ovakvom, jer definitivno sam dobio jedno iskustvo više. Bilo je pomalo iscrpljujuće, ali i zabavno. Hvala puno mojoj grupi, mentorici Louisi, NSC-u i EYPC-u, IV. gimnaziji koji su mi pružili ovakvo iskustvo te naravno velika zahvala ide profesorici Vrdoljak što je prepoznala politički entuzijazam u meni i što me potaknula na ovo sudjelovanje.

Carlo Kosijer, 4.e

Fotografije preuzete sa stranice organizatora

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 23. 10. 2023.