20 godina prijateljstva s hrvatskom školom Miroslava Krleže iz Pečuha

Na Dan škole 16. travnja pozvali smo ravnatelja hrvatske škole iz Pečuha, Gabora Gyorvarija, kako bi uveličao naš dan i kako bismo zajedno proslavili 20 godina prijateljstva. Taj je dan imao mnogo obveza, između ostaloga posjetiti i školu u Austriji. Stigao je u Zagreb, u našu školu, minutu prije početka priredbe povodom Dana škole. Sjeo je kraj mene, pogledao program i pitao me: „Točka 2. Povelja prijateljstva? Što je to?“ Odgovorila sam: „Čekaj, vidjet ćeš! To je iznenađenje.“ On opet: „Ma daj mi reci. Znaš zašto pitam?“ Ja: „Zašto?“ On mi pokaže povelju koju je donio iz Pečuha za nas – na njoj piše: POVELJA PRIJATELJSTVA! (naravno, ništa se nismo dogovorili). To je TO! Prijateljstvo djelatnika, profesorica i profesora, učenica i učenika koje traje već duže od 20 godina.

Sve je počelo davne školske godine 1996./1997. kada je Ministarstvo obrazovanja u suradnji s Geografskim odsjekom PMF-a ponudilo financiranje suradnje škole s hrvatskim manjinama u pograničnim područjima izvan Hrvatske. Prijedlog su prihvatile  Efka Heder, prof. i Drijenka Rebrina Kosić, prof. te su odlučile posjetiti gradišćanske Hrvate u Austriji i Hrvate u Pečuhu. Obje su posjete bile vrlo uspješne, ali je najviše „kliknulo“ s Gaborom i Pečuhom.

Godine 2002. potpisana je  prijateljska međugimnazijska suradnja, iako smo već i ranije jedni druge posjećivali.

Od tada do danas u organizaciji suradnje pridružili su se Marijan Belušić, prof. zatim moja malenkost, pa Boris Štimac, prof., a danas suradnju uspješno izvode Marina Vrdoljak, prof. i  Tomislav Jurašinović, prof. Ništa od toga ne bi bilo bez podrška ravnatelja – od mr. sc. Dubravke Kozine, dugogodišnjeg ravnatelja Milivoja Miliše, prof., Borisa Štimca, prof. sve do današnje ravnateljice Sonje Kamčev Bačani, prof. Ravnatelj hrvatske škole u Pečuhu sudjeluje u suradnji od samih početaka do danas.

Nama je ova suradnja posebna – kilometrima najbliža, ali i srcu jer tu možemo pričati na materinskome jeziku čime pridonosimo očuvanju hrvatskoga jezika i kulture u Mađarskoj.

Ove godine u svibnju planiramo posjet djelatnika IV. gimnazije hrvatskoj gimnazji u Pečuhu i tome se jako veselimo.

Željka Polan, prof.

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 29. 4. 2019.

« Ožujak 2024 »