Noć knjige 2022.

Ove smo godine obilježili Noć knjige - manifestaciju koja ima za cilj omogućiti doživljaj čarolije stvaranja i radosti čitanja knjiga, poticanje kulture čitanja, uvažavanje knjige te davanje važnosti knjizi u suvremenom društvu, na ponešto drugačiji način.

Konačno smo dočekali mogućnost druženja i okupljanja uživo te smo, iskoristivši lijepo vrijeme, izašli na školsku terasu. Noć knjige upriličili smo s učenicima i nastavnicima ŠPUD-a, a sve u organizaciji i koordinaciji školskih knjižničara. Što nas je više, to je veselije i zabavnije!

U suradnji s nastavnicama Hrvatskoga jezika obiju škola, učenici su pripremili tekstove koje su čitali pred okupljenom publikom. Neki su čitali autorske tekstove, a drugi su pak odabrali pjesme omiljenih književnika što je doprinijelo raznolikosti programa.

Tako su se u sigurnom okruženju ljubitelja pisane riječi mogle čuti lirske pjesme i kratke priče raznolike po temama, putopis koji je slušatelje u mislima odveo u daleku Indiju, esej o opasnostima koje nosi tekstilna industrija, a bio je izveden i jedan scenski nastup, to jest monolog s prošlogodišnje državne razine LiDraNo-a.

Za IV. gimnaziju na Noći knjige nastupile su: Marta Ljubas (4.b) koja nam je pročitala svoju pjesmu 22. 2. 2022., Marija Jurić (3.e) i Lucija Krstić Jokić (3.a) koje su čitale stihove Gong i Tristan i Izolda Vesne Parun, Lana Sedinić (1.b) koja je pročitala pjesmu Povratak Dobriše Cesarića, Lucija Janković (3.d) s pjesmom Annabel Lee E. A. Poea te Bernarda Valentić (3.c) koja je na engleskom jeziku oduševila stihovima Lady Lazarus Silvie Plath.

ŠPUD su predstavljali učenici: Nikola Serdar (3.f) pjesmama Odiseja i Zelena spodoba bez nogu, Filip Zebić (2.a) pjesmom Arhitektonski urbanizam ljubavi, Krišan Jelisić (2.a) putopisom Put u Indiju, Lara Jagoić (4.d) koja je pročitala svoju književnu kritiku romana Utopljeni Neila Jordana i esej Iluzija modne utopije te Lola Vejzović Sremec (4.f) koja je izvela svoj monolog Edita po istoimenoj noveli Ante Tomića.

Noć knjige na zanimljiv je način povezala naše dvije škole i, nadamo se, otvorila put budućim suradnjama i druženjima.

Željka Damjanić Pavlić, prof., IV. gimnazija
Jerko Stare, prof., ŠPUD
Marija Trapić, prof., ŠPUD

objavio: Željka Damjanić Pavlić   datum: 5. 5. 2022.